Knefliki 2015/2016

9. Pacyga Hanna
  10. Twardziak Wiktor

25.09.2015 Bawimy się jak dawniej

Dzieci z zespołu "Knefliki" zaprezentowały klegom strój śląski z okolic Woli oraz przedstawiły wiązankę tańców i pieśni śląskich. To pierwsze ze spotkań zaplanowanych w tym roku w oparciu o program edukacji regionalnej "Bawimy się jak dawniej" opracowany przez Jadwigę Nycz i Joannę Karbowy. W czasie tych spotkań dzieci będą poznawały zwyczaje i tradycje naszego regionu, towarzyszące im pieśni i tańce. Rozpoczynamy od poznania stroju śląskiego z okolic Woli. Pięknie wierszem potrafi o nim opowiadać Marta Glińska. Dzieci z zespołu "Knefliki" znają już wiele tańców, zabaw, piosenek i wyliczanek.

Chcemy wskrzesić dawne czasy,
co odeszło, przeminęło...
Chcemy, aby to, co piękne
choć w pamięci naszej żyło

6.11.2015 Święto kapusty

Jesienią w gospodarstwie było wiele do zrobienia. Między innymi trzeba było zakisić zebraną z pola kapustę. Przygotowywano wymyte i wyparzone beczki. Czas wypełniony pracą umilało często wspólne śpiewanie lub po prostu opowiadania. Najpierw obierano kapustę z brudnych i uszkodzonych liści. Później usuwano z główek tzw. głębie. Rozkrawano główki na połowy i krążano (drobno szatkowano). Potem trzeba było kapustę udeptać wyszorowanymi nogami, posypując solą, startą marchewką, dodając jabłka lub kawałki kapusty czerwonej. Wypływający z kapusty sok należało zbierać i ewentualnie wlać później do beczki. Kapusta przez parę dni stała w ciepłym pomieszczeniu, po czym beczkę wynoszono do piwnicy.

W tradycyjnym kiszeniu kapusty wzięły udział członkowie zespołu "Wolanie": Zofia Jarnot, Anna Limańczyk, Halina Świadek i Andrzej Morkisz. Dziękujemy za barwny przekaz tradycji i opowieści o zwyczajach ludowych, pracach jesiennych oraz roli dzieci w dawnym gospodarstwie domowym. Dzieci z zespołu "Knefliki" przedstawiły wszystkim dawne zabawy dziecięce, piosenki i tańce ludowe.

1.12.2015  Skubanie pierza

Długie zimowe wieczory upływały w wielu domach pod znakiem darcia pierza. Był to rodzaj wzajemnej pomocy: w jednej chacie gromadziło się  nieraz kilkanaście kobiet i dziewcząt i przez kolejne wieczory darły pierze lub – jak mawiano - skubały pierze. Były one potrzebne: każda zapobiegliwa matka hodowała gęsi, by z ich piór zrobić później córce pierzynę i poduchy, które stanowiły podstawowy element wiana młodej panny. Wieczory te upływały na rozmowach, opowiadaniu niezwykłych historii, a często – jak to wśród kobiet bywa - na zwykłym plotkowaniu. Monotonny nastrój wieczoru przerywali chłopcy, którzy wpadali do izby znienacka i dmuchali co sił w piersiach w pierze. Te zaś fruwały po całej izbie, a gospodyni lamentowała głośno nad ich wybrykami. Nikt jednak na nich długo się nie gniewał i tak naprawdę kobiety były zadowolone, że chłopcy umilą im ten wieczór swym towarzystwem. To były cenne chwile w życiu wiosek: integrowały społeczeństwo, ludzie połączeni wspólną pracą czuli się sobie bliżsi. Dzięki temu zajęciu nikt nie był samotny, a i praca szła żwawiej. Poza tym skubanie pierza stanowiło jedną z niewielu przecież możliwych wówczas form życia towarzyskiego na wsi. Wieczory skubania pierza należały do bardzo radosnych. I choć czynność darcia pierza wcale nie należała do atrakcyjnych ani zbyt lekkich, nikt nie narzekał. Kończono skubać w jednym domu, a już następnego wieczora zaczynano w następnym. Darcie pierza kończyło się tzw, „wyskubkiem”, na który gospodynie piekły kołacze.

W przedszkolnym skubaniu pierza wzięły udział panie Elżbieta Krasoń i Halina Świadek.  Pokazały one jak należy skubać piórka, snuły opowieści na temat dawnych zwyczajów. Darcie pierza to nie takie łątwe zajęcie. Dzieci z grupy "Zajączków" poradziły sobie z tym jednak doskonale.

12.01.2016  Kolędnicy

Kolędowanie na Śląsku rozpoczynało się 26 grudnia. Od świętego Szczepana przez kolejne 12 dni do Trzech Króli młodzi przrebierali się za anioły, diabły, króli, dziady, turonie itp. Chodzili po domach, przedstawiali kolędy i scenki zwiazane z narodzeniem Jezusa. Obdarowywano ich pierniczkami lub pieniędzmi. W czasie takiego kolędowania składamy sobie życzenia pomyślności na Nowy Rok.

Za kolędę dzięujemy, zdrowia, szczęścia Wam życzymy na ten Nowy Rok!

20.05.2016 - XXI Regionalny Festiwal Dzieci i Młodzieży i VIII Parada Ludowego Stroju Śląskiego "Jak cie widzóm, tak cie piszóm" pod honorowym patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty - III miejsce dla zespołu "Knefliki"