Knefliki 2013/2014

24. Aluś Banach
  25. Kamilek Jankowski

5.06.2014 - ZAKOŃCZENIE PROJEKTU COMENIUS REGIO

W urzędzie Rady Gminy w Miedźnej odbyła się konferencja podsumowująca dwa lata współpracy pomiędzy słowackim miastem Nova Dubnica a gminą Miedźna w ramach projektu Comenius Regio, w czasie której ze swym programem wystąpiły dzieci z zespołu "Knefliki".

4.06.2014 V EDYCJA WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU KURATORYJNEGO "EDUKACJA REGIONALNA W SZKOLE"

Po pięciu miesiącach wieloetapowych zmagań i realizacji niełatwych zadań grupa dzieci: Paulinka Kotulska, Dominik Kubeczko, Michał Michulec, Emilka Pastuszka, Sabinka Rogalska i Mateusz Różycki odniosła wielki sukces zajmując II miejsce w WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM! To wielkie osiągnięcie, z którego jesteśmy bardzo dumni! Finał konkursu odbywał się w Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie", a nagrody uczesnikom wręczali wojewoda śląski Piotr Litwa, śląski kurator oświaty Stanisław Faber.

strona Kuratorium Oświaty w Katowicach

17.05.2014 MAŁY BRZYM

Zespół "Knefliki" wystąpił na scenie auli I LO im. B. Chrobrego w Pszczynie w ramach XIV Pszczyńskich Prezentacji Dziecięcych Zespołów Regionalnych MAŁY BRZYM Pszczyna 2014. Wielka szkoda, że pogoda nie pozwoliła na tradycyjne zorganizowanie przeglądu na terenie skansenu Zagroda wsi Pszczyńskiej.

16.05.2014 XIX Festiwal Folklorystyczny Dzieci i Młodzieży

VI Parada Ludowego Stroju Śląskiego "JAK CIE WIDZÓM, TAK CIE PISZÓM"

Dzieci z zespołu "Knefliki" przedstawiły scenkę gwarową "Tłusty czwartek", prezentującą zwyczaj pieczenia krepli oraz zatańczyły wiązankę tańców śląskich. Efektem jest zajęcie I miejsca w konkursie oraz statuetki WOLANKI, która od kilku lat stanowi wyjątowe wyróżnienie dla zespołów kultywujących tradycje śląskie. Gratulujemy kolejnego sukcesu i życzymy dalszych osiągnięć!

27.02.2014 Biesiada Śląska

Tłusty Czwartek obchodziliśmy z udziałem członków zespołu Wolanie, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania oraz przewodniczącego Rady Gminy. Była scenka w gwarze o pieczeniu krepli, gawęda Emilki Pastuszki o królewnie Emilce, były tańce i wspólne śpiewy przy muzyce. Na akordeonie przygrywał pan Andrzej Morkisz. W takiej atmosferze doskonale smakowały pączki, przygotowane przez dzieci faworki oraz śląski obiad z tradycyjną roladą, kluskami i modrą kapustą. Nie zabrakło też domowego smalcu i ogórków. Prawdziwie śląska biesiada!

21.10.2013 Konferencja międzynarodowa o tematyce regionalnej

W Centrum Kultury w Woli odbyła się międzynarodowa konferencja z udziałem przedstawicieli władz miasta Nova Dubnica i gminy Miedźna, dyrektorów oraz nauczycieli szkół i przedszkoli partnerskich miejscowości. Tematem wykładu wygłoszonego przez dr Danutę Kucurek - pracowinika Uniwersytetu Śląskiego, od wielu lat zajmującej się regionalizmem, ze szczególnym uwzględnieniem Ziemi Pszczyńskiej - było "Edukacja regionalna jako ważny  element dziedzictwa kulturowego regionu". Konferencja została zorganizowana przy współpracy Gminnej Biblioteki Publicznej w Miedźnej i Gminnego Przedszkola Publicznego nr 2 im. W. Chotomskiej w Woli. Oprawę muzyczno-taneczną stawnowiła wiązanka tańców śląskich w wykonaniu dzieci z Przedszkola nr 2. Po zakończonej konferencji goście mogli obejrzeć wystawę publikacji książkowych o tematyce regionalnej, dawne sprzęty i stroje używane w okolicy naszej gminy oraz fotografie dokumentujące działania regionalne.