Knefliki 2009/2010

24. Wróbel Arek

25. Wróbel Emilka

26. Zagórski Wiktorek

10.12.2009 r. - III BARBÓRKOWE POTYCZKI GAWĘDZIARZY "BRZESZCZANIE KONTRA SĄSIADY ZZA MIEDZY"

Podczas swego pierwszego tegorocznego występu na scenie kina "Wisła" w Brzeszczach Knefliki zaśpiewały trzy piosenki: "Gołąbek", "Miała baba koguta" oraz "Kosiu, kosiu". Za swój występ zespół otrzymał wyróżnienie. Natomiast bezkonkurencyjna okazała się znów laureatka ubiegłorocznego konkursu - Emilka Pomietło. Za swą gawędę "Przygoda ze świnią" zdobyła ona po raz kolejny I miejsce! Gratulujemy serdecznie naszej małej gawędziarce i życzymy kolejnych sukcesów w przyszłości.

Knefliki w czasie występu w Brzeszczach

11.02.2010 TŁUSTY CZWARTEK

Tradycją stały się spotkania przedszkolaków z członkami zespołu "Wolanie". Tym razem zorganizowano wspólne obchody Tłustego Czwartku. Zaproszeni goście przybyli w oryginalnych strojach regionalnych, a dzieci z zespołu Knefliki zaprezentowały się w swoich strojach odświętnych. Goście opowiadali o zwyczajach karnawałowych panujących w dawnych czasach oraz o zabawach dziecięcych w czasach ich dzieciństwa. Zapoznali dzieci z nazwami części stroju ludowego. Następnie śpiewali pieśni z naszego regionu,. a zespół Knefliki przedstawił wiązankę pieśni i tańców śląskich przygotowanych na to spotkanie. Na na koniec wspólnie z dziećmi odśpiewano i odtańczono Gołąbka oraz poleczki grane na akordeonie przez pana Andrzeja Morkisza. Oczywiście nie zabrakło i poczęstunku w postaci pączków.

Panie z zespołu Wolanie z zainteresowaniem przyglądają się dzieciom

1.06.2010 DZIEŃ RODZINY

W czasie zorganizowanego w przedszkolu Dnia Rodziny Knefliki wystąpiły ze swoim programem.

12.06.2010 INDUSTRIADA czyli ŚWIĘTO SZLAKU ZABYTKÓW TECHNIKI W ZABRZU

Na zaproszenie organizatorów zabrzańskiej imprezy plenerowej pt. "Industriada czyli Święto Szlaku Zabytków Techniki" zespół Knefliki wziął udział w organizowanych przy tej okazji występach folklorystycznych. Pogoda dopisała znakomicie i tym razem w miejsce opadów pojawiły się upały. Dzielni przedszkolacy jednak nie zrażeni tym faktem zdecydowali się wystąpić dwukrotnie w ciągu tego dnia, co jest precedensem w historii istnienia zespołu. Pierwszy występ odbył się na Placu Piłsudzkiego, gdzie dzieci przedstawiły program przygotowany na konkurs "Jak cie widzom tak cie piszom", który został odwołany ze względu na powódź. Była to prezentacja strojów do lotanio po placu i pasiynio gynsi oraz dawnych bawideł dziecięcych. W prezentacji wzięli udział: Emilka Pomietło, Kacperek Pastuszka oraz Dominika Opołka. Pozostałe dzieci wystąpiły w wiązance tańców i pieśni śląskich, do których  tradycyjnie przygrywał na akordeonie pan Andrzej Morkisz. Drugi, niezapowiedziany występ, odbył się na prośbę organizatorów na terenie zabytkowego szybu Maciej, udostępnionego do zwiedzania i znajdującego się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Tam też dzieci mogły zapoznać się z atrakcją szybu, jaką jest dwubębnowa maszyna wyciągowa firmy Siemens-Schuckertwerke i z pomocą inżyniera operować potężnym bębnem maszyny. Po występie odbyła się degustacja kiełbasek z grilla. W czasie wyjazdu dużą pomocą w opiece i ubieraniu dzieci do występów służyły mamy i babcie Kneflików. Składamy im za to serdeczne podziękowania.

Przed występem na Placu Piłsudzkiego

Wiązanka tańców i pieśni śląskich na Placu Piłsudzkiego

Nagrania z występów przy szybie zabytkowym Maciej w Zabrzu w ramach Święta Szlaku Zabytków Techniki można obejrzeć na stronie You Tube:

film 1

film 2

15.06.2010 POŻEGNANIE Z KNEFLIKAMI

Tegoroczna działalność zespołu Knefliki dobiegła końca. Mamy nadzieję, ze nie zapomną o swoich pierwszych doświadczeniach artystycznych. Życzymy im rozwijania swoich talentów i sukcesów nie tylko na scenach, ale również w innych dziedzinach życia.

29.06.2010 JUBILEUSZOWY WYSTĘP NA SESJI RADY GMINY W MIEDŹNEJ

Rok szkolny 2009/2010 był wyjątkowy dla zespołu "Knefliki", ponieważ był to 15 rok jego działalności. Starsi koledzy obecnych Kneflików dawno już uzyskali pełnoletniość. Dla uczczenia tego jubileuszu dzieci wystąpiły na scenie w sali obrad Urzędu Rady Gminy w czasie sesji rady prezentując przygotowany program.