Wanda Chotomska Książki Stowarzyszenie

Kącik patronki

Wanda Chotomska

Wanda Chotomska (1929 - 2017) to znana i ceniona polska pisarka, jedna z najwybitniejszych współczesnych autorek wierszy i opowiadań dla dzieci i młodzieży. Napisała ponad 200 książek, audycji radiowych i telewizyjnych, scenariuszy do filmów krótkometrażowych i sztuk teatralnych. Stworzyła niezapomniany cykl dobranocek Jacek i Agatka (1962–1973). Jej utwory są pełne humoru, uśmiechu i radości życia. Swoje urodziny świętowała 26 października, zmarła 2 sierpnia 2017 r.

Wanda Chotomska żadnego malucha nie zostawia obojętnym, każdego zaczaruje i zarymuje. To prawdziwa czarodziejka słów, bawi się nimi w sposób zaskakujący i wielce odważny, igra skojarzeniami, zawsze jednak porusza się po świecie najbliższym dziecku. Uczy, ale nie poucza, zdobywa czytelników żartem delikatnym i celnym. Jej utwory oprowadzają dzieci po otaczającym je świecie, podkreślają znaczenie przyjaźni, uczą wrażliwości i rozwijają wyobraźnię. Autorka, pełna życzliwości i zrozumienia dla potrzeb dziecka, bawi się słowem i nieoczekiwanymi, pełnymi fantazji skojarzeniami. Jej twórczość nie przestaje zaskakiwać swą szczerością, umiejętnością promowania dobra, sprawiedliwości i piękna oraz sposobem patrzenia na świat oczami dziecka. Niestrudzona w spotkaniach z dziećmi, chętnie rozmawia, a tak naprawdę bawi się ze swoimi czytelnikami w najlepsze. Przed laty na jednym ze swoich spotkań autorskich powiedziała: "Lekarz, który leczy dzieci, to pediatra. Ja jestem pediatrą od literatury". Imię Wandy Chotomskiej noszą biblioteki, przedszkola i szkoły w całym kraju.

Jest autorką scenariuszy bajek filmowych dla dzieci: Czarna krowa w kropki bordo, Czarodziejski młynek, Fajka, Kangurek, Poczta, Tadek Niejadek, Szalik, Uciekł wałek ze stolnicy, Wędrówki pana Księżyca. Napisała także scenariusze do bajek muzycznych: Kosmiczna heca, O Tadku-Niejadku, babci i dziadku. Przygotowała także widowiska: Gawęda i detektywi, Gawęda - Na deszcz i pogodę, Gawęda - W 80 minut dookoła świata, Gawęda w cyrku.

Wiele piosenek dla dzieci posiada słowa napisane przez Panią Wandę. Były one chętnie śpiewane przez harcerski zespół wokalno-taneczny "Gawęda":

Wanda Chotomska za swą twórczość otrzymała wiele nagród, między innymi za "Drzewo z czerwonym żaglem"- wpis na Listę Honorową IBBY 1979, "Legendy polskie" - nagroda Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2000, "Kołysanki dla Zuzanki" - nominacja do nagrody Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2005,  Nagroda Prezydenta RP za twórczość dla dzieci i młodzieży. Została odznaczona również  Orderem Uśmiechu - międzynarodowym odznaczeniem nadawanym za działania przynoszące dzieciom radość (1969).

Pani Wanda została patronką naszego przedszkola  24 maja 2003 roku. W tym dniu zgodziła się osobiście wziąć udział w uroczystościach związanych z nadaniem imienia naszej placówce. W uroczystości nadania imienia wzięły udział władze gminy Miedźna, przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Bielsku-Białej, delegacje szkół imienia Wandy Chotomskiej oraz cała społeczność przedszkola.

Ciekawostki z życia Wandy Chotomskiej:

• zielony należał do ulubionych kolorów pani Wandy,
  • psy i konie to były Jej ulubione zwierzęta,
  • pierwszą książkę autorka napisała w 1958 roku i nadała jej tytuł "Tere fere",
  • do najbardziej popularnych wierszy należy "Kurczę blade",
  • do książek najczęściej wznawianych przez wydawnictwa - "Pięciopsiaczki",
  • ulubioną książką Wandy Chotomskiej była "Dzieci pana Astronoma",
  • utwory pisarki były tłumaczone na wiele języków,
  • najchętniej czytała pamiętniki, wspomnienia i literaturę faktu,
  • lubiła inscenizować wiersze swojego autorstwa,
  • swoje 80-te urodziny obchodziła podróżując po Chinach, jak przystało na niezwykle ruchliwą osobę,
  • jej największym pragnieniem było aby czytelnicy Jej książek wyrośli na miłych, wspaniałych i kulturalnych ludzi.