W naszym przedszkolu Plan dnia Procedura odbioru dzieci Kadra Kompetencje dziecka pięcioletniego Hymn przedszkola

Plan dnia

W ramach godzin pracy GPP nr 2 im. W. Chotomskiej od 6:00 – 16:00 poszczególne oddziały pracują:

I grupa 3 latki 6:00 – 16:00 11 godzin

II grupa 4 latki 8:00 – 15:00 7 godzin

III grupa 4-5 latki 8:00 – 15:00 7 godzin

IV grupa 5 latki 8:00 – 15:00 7 godzin

6.00 – 8.00

Schodzenie się dzieci w sali gr.I, integrowanie przedszkolaków z różnych oddziałów. Zabawy samodzielne i inspirowanie do spontanicznej działalności zabawowej w kącikach zainteresowań służące realizowaniu pomysłów dzieci, zabawy konstrukcyjne, manipulacyjne, tematyczne. Inicjowanie rozmów z dziećmi na tematy zgodne z ich zainteresowaniami.

8.00 - 9.00

Zabawy integrujące grupę (zabawy ruchowe, rytmiczne). Pomoc psych-pedagogiczna. Ćwiczenia ogólnorozwojowe, np. oddechowe, artykulacyjne, manualne, grafomotoryczne, rozwijające percepcję wzrokową, słuchową, koordynację wzrokowo-ruchową itd. Ćwiczenia poranne. Zajęcia dodatkowe. Zabiegi higieniczne.

9.00 – 9.30

Śniadanie gr. I, II, III, IV

9.30 – 11.00

Realizacja zajęć wychowawczo- dydaktycznych, kierowanych z całą grupą w oparciu o podstawę programową oraz realizowany program wychowania przedszkolnego - stwarzanie sytuacji edukacyjnych wspierających całościowy rozwój dziecka.

11.00 - 11.30

Czynności samoobsługowe w szatni, wdrażanie do samodzielności- ubieranie, rozbieranie, utrzymanie porządku w szatni. Pobyt na świeżym powietrzu - zajęcia sportowe, spacery, wycieczki, obserwacje przyrodnicze, prace gospodarcze, porządkowe i ogrodnicze. Uczenie zasad postępowania warunkujących bezpieczeństwo dziecka w ogrodzie i poza terenem przedszkola. Dobór zajęć uzależniony jest od pogody i pory roku.

11.30 – 11.45

Przygotowanie do obiadu: zabiegi higieniczne, nakrywanie do stołu

11.40 – 12.30

Obiad – gr. I – 11.40 – I danie; 12.00 – II danie; Gr. II, III, IV – 12.00 – I i II danie.

12.30 – 14.00

Zabawy relaksujące sprzyjające wyciszeniu. Leżakowanie w gr. I; Zajęcia z religii w gr. III i IV. Zabawy dowolne z niewielkim udziałem nauczyciela w sali lub w ogrodzie przedszkolnym.

14.00 – 14.15

Czynności porządkowe i higieniczne, przygotowanie do podwieczorku., nabywanie umiejętności nakrywania do stołu – dyżury.

14.15 – 14.30

Podwieczorek gr. I, II, III, IV

14.30 – 15.00

Zabawy i ćwiczenia utrwalające zdobyte wiadomości i umiejętności , praca indywidualna o charakterze wyrównawczo - stymulującym oraz z dzieckiem zdolnym. Zajęcia niekierowane i zabawy wspomagające rozwój dziecka.

15.00 – 16.00

Przejście dzieci z grupy II, III, IV do gr. I. Rozchodzenie się dzieci - integrowanie przedszkolaków z różnych oddziałów. Zabawy samodzielne według zainteresowań dzieci lub z niewielkim udziałem nauczyciela. Prace porządkowe i dyżury. Kontakty indywidualne nauczycieli z rodzicami.

1. Realizacja programu wychowania przedszkolnego w zakresie treści podstawy programowej: 8.00- 13.00

2. Zgodnie z zapisami dotyczącymi zadań przedszkola nauczyciele organizują zajęcia wspierające rozwój dziecka. Wykorzystują do tego każdą sytuację i moment pobytu dziecka w przedszkolu, czyli tzw. zajęcia kierowane i niekierowane. Wszystkie doświadczenia dzieci płynące z organizacji pracy przedszkola są efektem realizacji programu wychowania przedszkolnego. Ważne są zatem zajęcia kierowane, jak i czas spożywania posiłków, czas przeznaczony na odpoczynek i charakter tego odpoczynku, uroczystości przedszkolne, wycieczki, ale i ubieranie, rozbieranie.

3. Bardzo ważna jest samodzielna zabawa ponieważ rozwija w dziecku oczekiwania poznawcze, wiąże się z doskonaleniem motoryki i zaspokojeniem potrzeby ruchu i jest najlepszym rozwiązaniem metodycznym, które sprzyja jego rozwojowi

4. Organizacja zajęć na świeżym powietrzu powinna być elementem codziennej pracy z dzieckiem w każdej grupie wiekowej.

5. Nauczyciele, organizując zajęcia kierowane, biorą pod uwagę możliwości dzieci, ich oczekiwania poznawcze i potrzeby wyrażania swoich stanów emocjonalnych, komunikacji oraz chęci zabawy. Wykorzystują każdą naturalnie pojawiającą się sytuację edukacyjną prowadzącą do osiągnięcia dojrzałości szkolnej.